top of page
  • Obrázek autoraFitness Maximus

Jak a proč správně dřepovat


Než jsme měli na čem sedět, seděli jsme ve dřepu. Ono v přírodě se nedá moc sedět na zemi - buď člověk nastydne, sedne si na hada nebo přiběhne velký mravenec a kousne vás do citlivých partií. Dřep byl pro člověka vždy přirozenou relaxační, odpočinkovou i pracovní pozicí. A tak by tomu mělo být. Umíme si však v dnešní době sednout do dřepu? Smutnou pravdou je, že někteří z nás to již neumí.

Dřep je důležitý. Bavíme se dneska všelijak - někdo běhá, někdo zvedá železo, jiný se učí vařit a další zase často vyrábí do gauče důlek. V lepším případě se člověk nějak hýbe. Alespoň trochu. Kdybychom měli ale každému bez rozdílu naordinovat pohyb nebo pozici, která mu prospěje, tak to bude dřep. Ne shyb, ne kruhy, ne činka, ne kettlebell, ne kliky. Dřep. To ostatní hned v závěsu následuje, ale první bude dřep.

Kdysi se v dřepu nejen sedělo, ale i relaxovalo. V dávných dobách (a tím nemyslím minulé ani předminulé století) byl člověk na dvou končetinách (bojoval, lovil, utíkal z místa nebezpečného A do trochu bezpečnějšího místaB), ležel (když spal a trochu si zaregeneroval) nebo odpočíval. V dřepu. Dokud nevynalezl židle, sedačky, křesílka nebo lavičky - vařil, jedl, povídal si, hrál nebo tesal do kamenné desky nějakou poutavou novelu.

Dřep je pozice, která tělu nesmírně prospívá- uvolněná páteř se dostane do příjemné flexe a může díky gravitaci fajn dekompresovat. A ano, je normální mít uvolněnou páteř, když člověk nic nevzpírá nebo nemá na zádech činku. Kyčle klesnou pěkně k zemi a hezky se uvolní, kolena se dostanou do úhlu, který se v civilizaci nenosí, ale který kolena posílí. A konečně kotníky - tak často opomínaná struktura, která potřebuje mít dostatečnou dorziflexi (kdy se úhel mezi lýtkovou kostí a nártem pěkně zavírá). Při relaxovaném a uvolněném těle se vaše kolena možná dostanou před špičky nohou, ale nebojte se nevybuchnou, jsou na podobnou zátěž stavěná.

Ale řekněme si to narovinu - lidé jsou dnes velmi zdegenerovaní a nedokážou už mnohdy bez bolestí ani to nejpřirozenější jako je třeba běh nebo dřepění. Pokud někoho bolí kolena a má problémy se dřepy, je to jeho vina - je buď zkrácený, všeobecně zdegenerovaný a nepřirozený, neumí techniku, nebo dělá špatný rozsah a tím i celý pohyb. Řešením je příčina. Jako u všeho. A příčina je nedostatek dřepění. Naučte se proto dřepět. Dřepěte často. Při každé činnosti u které je to možné a rozhodně místo běžného dlouhého sezení a stání - prostě co nejčastěji je to možné.

Není dobré dřepovat, zejména se závažím, když neumíme ani dřepět a není nám tato pozice přirozená. Dřep je pohyb od stoje na nohou do plného dřepění na zemi a zpět. Nic mezi tím není správný dřep. Dělat dřep do poloviny, je jako dělat přítah nebo klik do poloviny, není v tom rozdíl a ve všech případech si jen škodíte, zkracujete rozsahy pohybu a tím i svalstvo a šlachy. Výjimkou jsou přípravné cviky pro zvládnutí dřepu s přidanými extrémními závažími jaké provádí závodníci a lifteři, ale pokud neumíte ani sedět tzv. "na bobku" tak byste se tímto tématem neměli ani zabývat. Mnoho lidí si myslí, že dřepy ničí kolena a tato pozice je velmi nezdravá, což je samozřejmě nesmysl - vyprávějte to malým dětem, které sedí v dřepu každou chvilku :)

Civilizační choroba? Židle a západní typ toalet... Jednou ze současných chorob, resp. příčin proč máme dost problémů je fakt, že netrávíme dost času ve dřepu. Tím nás bolí záda, kolena nebo kyčle. Viděli jste někdy starého člověka, jak se zvedá z křesla? Jakou práci mu to dá? Myslíte, že mu v tu chvíli chybí vytrvalost (sní o půl maratonu)? Nebo že ho trápí vrásky a přemýšlí, kam si "lupne" botox? Nebo o tom, že bude mít vyrýsované břicho a "six-pack"? Ne, on se chce prostě jenom zvednout. A chybí mu síla se zvednout ze dřepu nahoru do pozice ve stoje.

Můžeme se jen divit, jak úžasné lidské tělo je a jakým nástrahám dokáže odolávat. Ať už ve stravě, pohybu nebo celkovém zacházení. A hlavně jak dlouho dokáže odolávat. Upřímně. Těch problému co lidé mají, je ještě velmi málo v porovnání s tím, jak špatně znají své tělo, krmí ho a zacházejí s ním. Každopádně vše má své hranice. A nemůžete čekat, že když je pro vaše tělo přirozené vylučovat ve dřepu ale vy 40 let tlačíte v sedě tak budete mít zdravý konečník a střeva. Nemůžete čekat, když sedíte denně hodiny - roky a ještě shrbení apod.. že Vás nebudou bolet záda a budete mít zdravé tělo. Nemůžete čekat, když dlouho stáváte a sedíte, že bude správně proudit krev a pracovat svalstvo.

Západní typ toalety, který všichni používáme a s tím spojený "civilizovaný" způsob vykonávání potřeby, je skutečný zdravotní problém, který způsobuje mnohé neduhy od hemoroidů až po rakovinu konečníku či střev. podstavec pod nohy napodobuje přirozené dřepění a zároveň ponechává pohodlí a luxus moderní toalety.Jak tedy na to? Přirozené a zdraveé je vyprazdňování v dřepu. Při pozici v dřepu totiž střevo s konečníkem svírají ideální úhel a tím umožňují plynulé, rychlé a úplné vyprázdnění.

Zaujmout takovou pozici na běžné toaletě však není jednoduché. Jen málokdo si troufne balancovat v dřepu s nohama na záchodovém prkénku :))) Na trhu však existuje pomůcka řešící tento problém. Zaujmout tu správnou polohu může zdravá stolička "squatty potty". V česku a vůbec ve střední Evropě jde o novinku, na západě je však tato zdravá stolička už velmi rozšířenou zdravotní pomůckou. V USA jde dokonce o bestseller. Nemusíte však kupovat přímo značkový výrobek. I stará dřevěná stolička z předsíně vyplní svoji funkci.

V Asii se dřepí všude Kdo z vás byl Asii, ve Vietnamu, v Číně nebo v přilehlých oblastech - tam se takhle sedí pořád - hrají se šachy (to jsem vyfotil někde ve středním Vietnamu, staříkovi bylo asi 90 a mastil šachy. V dřepu... pije se čaj, čeká se na cokoliv, chodí se na záchod, pracuje se. Dřep zkrátka patří ke zdravému životu.

Jak provádět správný dřep? Váha by měla být soustředěná na patách a kolena by měla kopírovat v hloubce sedu špičky prstů na nohou. Torzo těla by mělo být vzpřímené, hlava v neutrální pozici, hýždě by měly být zpevněné včetně zad v oblasti kříže. Při zdvihání se z dřepu by se měli hýždě při pohybu vzhůru zdvihat v synergickém pohybu s rameny. Ideální způsob jak se naučit správnému dřepu, je sedět v klasickém dřepu jakmile je to možné. Doma, v přírodě, v práci, ve fitku, zkrátka všude a za jakýchkoliv okolností kde a kdy to je jen možné. Jak poznáte, že dřep provádíte správně? Pokud budete sedět v dřepu déle jak 20 minut, tělo vám samo napoví. V dřepu bychom se měli cítit dobře, přizoreně a měli bychom být schopni v dřepu i relaxovat.

Jak provádět správný Squat s činkou? Lifter stojí zpříma, nohy rozkročené na šířku ramen nebo i širší se špičkami mírně do stran. Velká činka se závažím je na lifterových trapézových svalech nebo na zadní části deltového svalu. Následuje hluboký nádech, zpevnění všech svalů a pohyb s činkou dolů. Paty musejí zůstat na podložce a trup jde do mírného předklonu. Squat je provedený správně, když je horní strana stehna pod úrovní kolene. Poté následuje pohyb nahoru. Technika každého liftera závisí na tělesných proporcích a zkušenostech každého z nás a často se výrazně liší, tyto základní poučky bychom měli však dodržovat abychom cvik prováděli správně.

268 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page