top of page
  • Obrázek autoraFitness Maximus

Doplňky stravy a začátečníci


Doplňky stravy pro začátečníky

Je vcelku běžné a přirozené, že začínající sportovci jsou velice netrpěliví a velmi by si přáli mít co nejdříve formu, výkony a úspěchy těch, co už trénují roky.

Přesně na takové jsou cíleny reklamy výrobců suplementů, které nabízejí neuvěřitelný progres, používají fascinující názvy jako mega/hyper/ultra/brutal/explosiv/bestial – anabolic/muscle/fire/power a já nevím jaké ještě všechny pompézní pojmenování akcelerátorů úspěchu „přes noc“.


Takže se lehce stane to, že se takový nedočkavec ještě ani neotrkal, prohýbá se pod prázdnou osou, inkoust na permanentce nestihl zaschnout, ale už má jasno v kterou denní dobu kolik tablet a čeho, že bez „nakopávače“ neodcvičí, bez nočního proteinu neusne, bez dávky BCAAček ihned po tréninku zaručeně splaskne už po cestě z posilovny na tramvaj a doma by měl mít speciální polici jen na dózy od proteinů. Dívky zase raději zruší trénink při zjištění, že si nevzaly ráno „spalovač“ - páč bez něj to stejně nemá cenu.


Ovšem věc se má tak, že se suplementům říká tzv. „doplňky“ stravy. Není trefnější název. Tyto všechny „svaly v prášku, žrouti tuku“ apod. Jsou skutečně jen jakási „aditiva“ ke skutečnému zdroji úspěchu a tím jsou – strava a chytře sestavený, technicky provedený a s chutí vykonaný trénink.

Suplementy

Začátečníci by si měli v první řadě udělat pravidla ve stravovacích návycích – snažit se jíst každé 2 – 3 hodiny, vyváženou stravu dle svého metabolického typu, krevní skupiny a cíle jehož chtějí dosáhnout. Počáteční suplementace by měla být postavena na minerálech a vitamínech, kterých má většina lidí deficit a jejich potřeba je se stoupající fyzickou námahou vyšší. Některé minerály se podílejí na správné funkci hormonů, která je klíčová pro jakýkoliv fyzický výkon – nárůst hmoty/hubnutí/síla/energie/kondice.

Teprve po naladění vlastního metabolismu je vhodné přidat ke stravě nějaký kvalitní proteinový nápoj – jedna – dvě dávky syrovátkového izolátu bohatě stačí, aby udělaly začátečníkovi službu.

Každý kdo sportuje a rozhodl se užívat doplňky stravy by si měl nastudovat základní nutriční názvosloví, aby věděl co do sebe chce dávat a proč. Chybou je ovšem tyto znalosti čerpat z katalogů a etiket výrobců nutričních doplňků, jelikož tam se každý dozví vlastně to, že by měl brát úplně všechno a hodně. Jistě Vám jde o efekt a ne o to dělat někomu kasičku. Na internetu je spousta fór a článků, které tuto problematiku popisují nezištně, nebo lze také oslovit výživového poradce, či trenéra ve Vašem fitku, který by kromě znalostí měl mít i nějaké zkušenosti a selským rozumem usoudit, co je pro vás dobré, co by stálo za to už vyzkoušet a co je zatím naprosto zbytečné.

Takže resumé – začal/a si cvičit a chceš, aby to mělo nějaký efekt? Dej svému stravování řád a pravidelnost, nakombinuj si složení stravy do jednotlivých fází dne tak, aby jí Tvůj metabolismus dobře využíval, doplň ji o vitamínové a minerální doplňky, nech si postavit chytrý a smysluplný trénink dle svých schopností, cílů a výkonnosti. A pokud budeš chtít cokoliv přidat, nejprve si řádně nastuduj proč a jestli vůbec, aby si se dobrovolně nepasoval/a do role „továrny na drahou moč“.. :-)

Pestrá strava a zdravá výživa


129 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page