top of page
  • Obrázek autoraFitness Maximus

Ovoce - nedílná součást jídelníčku


Současný trend nízko-sacharidových diet udělal ovoci špatnou reputaci. Ovoce je všeobecně bohaté na cukry známé jako fruktóza. Následkem toho někteří tvrdí, že jídelníček bohatý na ovoce může mít negativní dopad na náš jídelní plán. A skutečně, spousta lidí se vyhýbá jídelníčkům obsahující malé množství sacharidů až žádné. Tito lidé se pak snaží do sebe dostat vitamíny a živiny ze zeleniny. I když se to nemusí zdát jak vyloženě špatné rozhodnutí, může se jednat o poněkud krátkozrakou volbu a v podstatě příliš přísnou. A pokud jde o fitness, měli bychom o věcech s ním spojenými přemýšlet z hlediska setrvání, praktičnosti a důslednosti.

Fruktóza je špatná! Ne ovoce.

Asi se vám to bude zdát poněkud zmatené, ale věřte mi. Sušenka může obsahovat stejný typ cukru (fruktózu) jako miska jahod. Ale z hlediska výživové hodnoty jsou to jako dva odlišné světy, a navíc, což je velmi důležité, jde o to, jak naše tělo fruktózu tráví a zpracovává. Miska jahod obsahuje spoustu důležitých živin a vitamínů. Jsou bohaté na vitamin C, draslík a antioxidanty. Klasická sušenka obsahuje směšně vysoké množství uměle zpracovaného cukru a nemá žádnou výživovou hodnotu. Zpracovaný cukr ze sušenky se dostane do našich jater, kde způsobí prudký vzrůst inzulínu, čemu se běžně říká "vysoký cukr". Po čase takové chování může vézt k cukrovce a dalším komplikacím. Na druhou stranu, ovoce jakým jsou například jahody, obsahuje vlákninu. Vláknina v ovoci umožňuje játrům zpracovat fruktózu v mnohem pomalejším a zdravějším tempu, které nedávají našim játrům zabrat tak, jako to dokážou sladkosti a sladké nápoje.

A také, obsah fruktózy v ovoci je mnohem nižší než v nápojích a sladkostech, který je v současnosti běžným moderním sladidlem. Tak například, jedna porce jahod obsahuje 7 g cukru, kdežto 0,5 litru limonády obsahuje 52 gramů. Museli byste sníst více než osm šálků jahod, abyste do sebe dostali ekvivalentní hodnotu cukru.

Výhody ovoce

Většina z nás zná přísloví "jedno jablko denně zahání doktora". No, je to pravda. Strava bohatá na ovoce a samozřejmě také na zeleninu, má pozitivní dopad na naše zdraví a celkové žití. Studie ukazují, že začlenění ovoce vede až ke 30% snížení možnosti infarktu. Ovoce je bohaté na všechny možné druhy vitamínů a živin, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Vysoký podíl vlákniny má také na svědomí dramatické snížení různých typů rakoviny a diabetes 2. typu.

Ovoce, společně se zeleninou, jsou základní a chutnou součástí jídelníčku. Pokud se snažíte o hlídání kalorií, buďte s konzumací ovoce umírnění, ale nevyhýbejte se mu. Benefity, které vám ovoce přinese, značně převažují ono malé navýšení sacharidů ve vaší stravě.

13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page